Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

allogaritmaya cevirme

YazarMesaj
hewal634
WEP MASTER
WEP MASTER
hewal634

Erkek

allogaritmaya cevirme Empty
MesajKonu: allogaritmaya cevirme   allogaritmaya cevirme EmptyÇarş. Nis. 23, 2008 12:03 am

1- Akıllı bir şifre hazırlamak için neler gerekli?
Şifreniz en az şu özelliklerden oluşmalı:
1- Büyük Harf Bulunmalı*
2- Küçük Harf Bulunmalı*
3- Rakam bulunmalı
4- En az 8 karakterden oluşmalı!
*Not: Büyük küçük harf olayı büyük ve küçük harflere olan duyarlılıktandır.
Örnek: KoFoRuM2007 ==> 11 Karakterli içeriğinde küçük ve büyük harf ayrıca rakam bulunan kolayca kırılamacak bir şifre.
Birazda bu şifreyi alogaritma kullanarak değiştirelim.
Alfabemiz:
a, b, c, ç, d, e, f, g, ğ, h, ı, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, r, s, ş, t, u, ü, v, y, z
Rakamlar:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Mesela (+1) (-2)
Şifremiz KoFoRuM2007
Değiştiriyoruz:
K =>L
o =>m
F=>G
o =>m
R =>S
u =>ş
M =>K
2 =>3
0 =>8
0 =>1
7 =>5
Yeni şifremiz : LmGmSşK3815 oldu Ama önceki şifremiz neydi KoFoRuM2007 nasıl mı oldu? Harflerin birisinden +1 yaptım yani bir sonraki rakam yada harfi yazdım, diğerinden -2 yaptım yani 2 rakam yada harf geri gittim.Sizde böyle alogaritmalar oluşturabilirsiniz.
2- Mail Adresi Nasıl Olmalı
Adam gibi sağlam bir account istiyorsanız mail adresi çok önemli bir yer taşır mesela internet kafelerde mi oynuyorsunuz internet kafe sahibine söyleyin bir domain alın ve küçük bir tanede hosting alın oradan alacağınız mail adresi ile accountunuzu alın.Çünkü öyle yaparsanız mailinizin çalınma oranı %1 e düşer.Çünkü mailleri kontrol edebilirsiniz.(Şifre vs...) Ama Hotmail'den mynet den alırsanız hacklenen maili geri almak için çok ter dökersiniz.Yada arkadaşınızın domaini filan varsa ondan bir mail açmasını isteyin kendinize.Açarsa onu kullanın.Mailinizin şifresinide yukarıdaki gibi yapabilirsiniz.
3- Bilgisayar Güvenliği Nasıl Olmalı
Windows güncellemeleri çok önemlidir.Ama Microsoft sağolsun kendisi ve NSA denilen gizli bir Amerikan gizli servisi için windows xp lere (Windows Vistalarada Konulduğu Zannediliyor) bir güzel virüsünü koymuşlar.
Önce onu temizleyelim aşağıdaki aşamaları izleyin:
1- Başlat -> Çalıştır a tıklayın oradaki kutucuğa cmd yazın.Karşınıza:
Kod:
Microsoft Windows XP [Sürüm X.X.XXXX]
(C) Telif Hakkı 1985-2001 Microsoft Corp.
yazan bir ekran gelecek.
2-Şimdi net user yazın.Karşınıza:
Kod:
-------------------------------------------------------------------------------
Administrator Guest HelpAssistant
SUPPORT_388945a0 Sizin oturum adınız.
Komut başarıyla tamamlandı.
Diye bir yazı gelecek.
3- Buradaki SUPPORT_388945a0 windowsun kendi koyduğu, microsoftun pcnize bağlanmasını sağlayan bir çeşit virüstür.Onu şunu yazıp silin: net user SUPPORT_388945a0 /delete yazın.Sonra size Komut başarıyla tamamlandı. derse tamamdır
Şimdi dışarıdan gelecek spamlara karşı önlemimizi alalım.Ben F-secure 2006 kullanıyorum ama F-Secure 2007 çıkmış.
F-Secure 2007 yi kurduktan sonra gerekli ayarlamaları ve güncelleştirmeleri yapın.Eğer benim bilgisayarım güçlü derseniz birde bit defenderi kurmanızı öneririm bu aralar iyi olmaya başladı. F-Secure de bir program başka bir yerle iletişime geçmeye kalkarsa sizden izin istemesi en önemlisidir.Önerim asla smtp serverlarına izin vermeyin!
3- Fakeleri Nasıl Anlayabilirim?
Fakeler tamamen sizi hacklemeye çalışan kişinin kendi zihniyle uydurduğu (100 Gb Free gibi...) programlanmış işlevlerdir.Bu web siteside olabilir, bir çeşit programda olabilir.Programlanmaları keyloggerlardan kolaydır ve genelde mail ile iletişime geçer.Şimdi web sitesinin fakelerini nasıl anlarız derseniz bir kaynak kodlarını açın.Gönderdiği post adresine bakın.Eğer biraz htmlden anlıyorsanız hemen çözersiniz.
4- Peki bu fake siteleri nasıl kapattırabilirim?
Çoğu site yonlendir.com isimli bedava alan adı tescil sitesinden domain yönlendirilerek yapılmıştır.Bu siteleri http://www.yonlendir.com/destek/sorular.php buradan Sorun kategorisi bölümünden Spam ve Kural ihlali, ÖNEM: Çok acil, Geri kalan bilgileri doldurun ve Mesaj: bölümüne "Şu site fake sitedir. Lütfen kapatın" yazın.E-posta adresiniz ve isminiz doğru ise değerlendirilmeye alınıp size site hakkında bilgi gönderilir
5- Login olurken nasıl güvenli olarak giriş yapabilirim?
Bilgisayarınızda keylogger yada keylogger tarzı bir program olsa bile riski en aza indirmek için Ekran Klavyesini kullanın.Ekran klavyesine Başlat->Programlar->Donatılar->Erişebilirlik-> Ekran Klavyesi 'ni seçin.Ondan sonra aşağıda çıkan sanal klavye ile tuşlayarak login olunuz.
http://infazci27.tr.gg

allogaritmaya cevirme
1 sayfadaki 1 sayfası